Wiele osób nigdy nie kontrolowało stanu swojego konta w ZUS-ie, coraz więcej Polaków zaczyna się zastanawiać, czy w ogóle otrzyma emeryturę. Nie mniej jednak, warto sprawdzić, co nas czeka po zakończeniu pracy zawodowej.
Informację o stanie konta w ZUS-ie otrzymamy, jeżeli zapłaciliśmy chociaż jedną składkę emerytalną po 1999 roku. Aby poznać swój kapitał, będziemy musieli złożyć wniosek o jego naliczenie. ZUS będzie zobowiązany do wysyłania nam listu, oprócz stanu konta emerytalnego, dostaniemy również informacje dotyczące subkonta (II filar), na którym środki naliczane są od 2011 roku. Dokument powinniśmy otrzymać w dwóch wersjach – prognozę z hipotetyczną składką oraz prognozę opierająca się na faktycznych składkach, jakie zabraliśmy do tej pory. Taki zabieg ma na celu pokazanie nam ile może wynieść nasza emerytura, jeżeli nadal będzie opłacać składki oraz poinformowanie o obecnym stanie środków zebranych w systemie ZUS, przy czym takie informacje nie są udzielane osobom, które nie ukończyły 35 roku życia.
Inną możliwością jest skorzystanie z platformy usług elektronicznych. Jeżeli wybierzemy tę metodę sprawdzenia stanu konta, będziemy musieli zalogować się na stronę internetową pue.zus.pl. Następnie dostaniemy dostęp do specjalnego kalkulatora za pomocą którego będziemy mogli sprawdzić faktyczny stan swojego konta, przejrzeć wszystkie dane o sobie, do jakich ma dostęp Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także obliczyć prognozę przyszłej emerytury. Poza tym za pośrednictwem portalu można uzyskać informacje o ubezpieczeniach, do jakich zostaliśmy zgłoszeni oraz poznać podstawę wymiaru ich składek. To bardzo wygodne rozwiązanie, chociaż nie jest pozbawione wad, bo mimo rejestracji on-line i tak będziemy musieli stawić się w urzędzie osobiście, aby potwierdzić autentyczność założonego profilu. Wydaje się, że cała procedura nie została do końca przemyślana, chociaż ZUS podkreśla, że to jedyny sposób, żeby zweryfikować wiarygodność tożsamości osoby zakładającej profil na portalu pue.zus.pl.
No Responses Yet