182

Kalkulatory kredytowe, czy warto z nich korzystać?

Szukając ofert kredytów bankowych zwykle sugerujemy się ceną, jaką za kredyt przyjdzie nam zapłacić. O ile przy zobowiązaniach krótkoterminowych nie ma znaczących różnić, to w przypadku kredytów np. hipotecznych mogą być spore różnice. Narzędziami, jakie stosuje większość z nas na początku poszukiwań są internetowe kalkulatory kredytowe. Czy można im ufać w 100%? Taka kalkulacja może nadać kierunek dalszym poszukiwaniom. Podstawą zwykle jest odpowiednia analiza możliwości płatniczych, zebranie kompletu dokumentów i dopełnienie wielu formalności. Każdy bank ma inne metody analizowania zdolności finansowej klientów starających się o kredyt. Niemniej kalkulatory internetowe pozwolą porównać oferty kilku banków, poznać niektóre koszty i ocenić, gdzie warto złożyć wniosek kredytowy.

Dobre serwisy udostępniają takie narzędzia, które np. w przypadku kredytów hipotecznych dosyć precyzyjnie określą koszty kredytowe, podają racjonalne wysokości rat miesięcznych i RRSO. Ich celem jest wsparcie i pomoc tym, którzy szukają propozycji kredytów dopasowanych do ich potrzeb i możliwości. Zestawienie kilku, a nawet kilkunastu ofert dostępnych na rynku produktów bankowych ułatwią zadanie poszukującym.

Jednak należy mieć na uwadze, że są kalkulatory, które niestety tak dokładne nie są, a ich oszacowanie nie pokryje się z rzeczywistym, wyliczonym przez dany bank. Należy zwracać uwagę na parametry jakie są niezbędne do wprowadzenia i kwoty, jakie dany kalkulator uwzględnia. Zdarzyć się może, że nie wzięte będą pod uwagę takie koszty jak prowizja czy ubezpieczenie, niestety częste przy zobowiązaniach długoterminowych. Warunkiem rzetelnego wyliczenia jest zdolność kredytowa wnioskodawcy i jego historia kredytowa. To, że kalkulator ułatwia wybór banku nie oznacza, że dany bank kredytu nam udzieli.

Podsumowując – kalkulatory internetowe ułatwiają analizę dostępnych aktualnie ofert, często pozwalają na wysłanie online wniosku/formularza kontaktowego do banku czy doradcy kredytowego. Nie są jednak źródłem niezawodnym a to, jak na nas spojrzy bank zależy od wielu innych czynników, do jakich kalkulatory nie mają dostępu, w tym naszych danych osobowych i sytuacji finansowej potwierdzonej dokumentami, np. zarobkowymi, czy wydatków.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz