108

Najlepsze lokaty 02.2018

Lokaty bankowe nadal są jednym z bezpieczniejszych instrumentów pozwalających pomnażać oszczędności. Na skutek sytuacji gospodarczej i niskich stóp procentowych nie jest to metoda, dzięki której zarobić można wiele. Niemniej regularne odkładanie, zwłaszcza na lokatach kwartalnych może stanowić alternatywę dla trzymania wolnych środków w przysłowiowej „skarpecie”.
W marcu minie 3 lata od momentu zmiany stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Kształtują się one na najniższym w historii poziomie:

– stopa referencyjna na poziomie 1,5%
– stopa depozytowa na poziomie 0,5%
– stopa lombardowa na poziomie 2,5%
– stopa redyskontowa weksli na poziomie 1,75%.

Inflacja dochodzi do 2%, jednak nie mówi się o bliskich zmianach na rynku międzybankowym. Dlatego też prognozy dla osób chcących oszczędzać np. na lokacie nie są optymistyczne. Obecnie średnie oprocentowanie lokat nie przekracza 1,2 % rocznie. Granica opłacalności przy wskaźnikach, z jakimi mamy dzisiaj do czynienia to oprocentowanie depozytu na minimum 2,47% w skali roku, a jeśli chcemy zarobić znacznie więcej. W lutym najkorzystniej jest lokować pieniądze na 3 miesiące – znaleźć można oferty, gdzie oprocentowanie sięga 4% (Nest Bank z lokatą Nest Lokata Witaj i Plus Bank z Lokatą na Start, ale minusem może być ograniczenie depozytu do 10 tysięcy zł). W większości jednak są one przeznaczone dla nowych klientów. Godne uwagi są także mobilne lokaty w Banku Millenium (Lokata Mobilna), Raiffeisen Polbanku (Lokata Start) czy Alior Banku (Lokata Online). Tu kwoty mogą być wyższe, niż w innych bankach (w Raiffeisen nawet 500 tysięcy zł). Produktów bankowych dla klientów dysponujących większymi pieniędzmi też można znaleźć co najmniej kilka, jednak oprocentowanie oscyluje na granicy opłacalności. Takie propozycje ma Lokata Bezkompromisowa Banku BGŻOptima i produkt Idea Banku Lokata Happy Pro. Deponować można na nich nawet 100 tysięcy zł, jednak przeznaczone są dla nowych klientów.

Jak łatwo zauważyć im wyższą kwotę chcemy ulokować, tym na niższe oprocentowanie możemy liczyć. Warto porównać dostępne produkty bankowe i bezpiecznie lokować wolne środki nawet na niskooprocentowanych lokatach, na granicy opłacalności, zatem oprocentowaniu rzędu 2,47 % i więcej (o ile takie znajdziemy).

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz