74

Kredyt obrotowy, czy warto?

Aby przedsiębiorstwo funkcjonowało sprawnie i bez przeszkód możliwe było realizowanie wszelkich celów biznesowych prowadzący działalność gospodarczą starają się utrzymać wskaźniki na pożądanym poziomie. Niezmiernie ważna jest płynność finansowa, dzięki której można liczyć na powodzenie przedsięwzięć i utrzymanie się na rynku. Częstym produktem, po który sięgają jest kredyt obrotowy.

Czym jest i czy faktycznie się opłaca?

Kredyt obrotowy przeznaczony jest dla firm działających na rynku, posiadających zdolność kredytową i odpowiednia historie kredytową. Zatem nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Wysokość takiego kredytu zależna jest w głównej mierze od tych składowych, ale i kondycji gospodarczej firmy, zabezpieczeń. Bank udzieli kredytu w ramach rachunku bieżącego, lub kredytowego.
Na co wykorzystywane są środki z kredytu? Najczęściej na określony zakup towarów czy surowców niezbędnych do produkcji. Może stanowić zabezpieczenie na wypadek „poślizgu” w płatności należności przez kontrahentów, na opłacenie innych zobowiązań i refinansowanie zadłużenia z innego tytułu.

Ile kosztuje kredyt obrotowy?

W związku z tym, że kredyt obrotowy to popularny i elastyczny produkt, znajduje się w ofercie wielu banków. Kosztuje sporo. Zazwyczaj trzeba liczyć na oprocentowanie rzędu od 5 do 8% i prowizję sięgającą od 0,3 do nawet 5% sumy zobowiązania. Niektóre banki pobierają dodatkowe opłaty za, np. rozpatrzenie wniosku, podwyższenie limitu kredytowego czy prowizje od niewykorzystanych środków. Banki zabezpieczają spłatę zobowiązania poprzez hipotekę, cesje praw z ubezpieczenia, czy zastaw – rodzaj związany jest zazwyczaj z rodzajem prowadzonej działalności. Kredyt może być wypłacany w pełnej wysokości lub w transzach, a sposób spłaty uzależniony jest zwykle od zapotrzebowania finansowego, może podlegać negocjacjom. Okres spłaty nie przekracza 3-4 lat, choć niektóre banki oferują kredyt rewolwingowy, tj. z możliwością spłaty i ponownego uruchamiania w wysokości ustalonej w umowie.

Kredyt obrotowy to produkt, nad którym warto się zastanowić. Niewielkie szanse na jego uzyskanie maja firmy młode, choć to one potrzebują takiego „zastrzyku” gotówki. Dla nich alternatywa może okazać się całkiem popularny w ostatnim czasie faktoring.

Największe szanse na podpisanie umowy o kredyt obrotowy mają stabilne przedsiębiorstwa, z doświadczeniem i zdolnością kredytową, których historia kredytowa nie budzi wątpliwości.
Jak w przypadku każdego nowego zobowiązania warto zastanowić się, czy taki kredyt jest firmie niezbędny. W razie wątpliwości, warto skonsultować się z doradcą, który przedstawi wszelkie za i przeciw tego typu rozwiązań dla biznesu.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz