37

Czym jest analiza techniczna?

Analiza techniczna to badanie tego co się dzieje na rynku po to by móc przewidzieć jak będą się kształtowały w przyszłości trendy cenowe. Jej fundamentem są trzy zasady. Pierwsza mówi o tym, że jeśli elementy tworzące cenę rynkową mają w niej swoje odbicie, to wtedy wystarczy to wtedy wystarczy tą cenę obserwować i analizować. Druga zasada opiera się na twierdzeniu, że trendy mają wpływ na kształtowanie się cen, dlatego trzeba je rozpoznawać i umiejętnie wykorzystywać tak długo aż nie pojawią się przesłanki mówiące o tym, że ulega on zmianie. Ostatnia zasada, choć z pozoru banalna, stwierdza, że historia się powtarza. Oznacza to, że zmiany nastające w cenach powtarzają się.

Analiza techniczna ma swoje zalety i wady. Na jej plus świadczy to, że nie potrzebujemy wielu informacji aby jej dokonać. Na podstawie ceny i wolumenu jesteśmy w stanie wyłuskać najistotniejsze dla nas informacje. Dzięki temu, że musimy tu zwracać uwagę na odwracanie się trendów możemy prościej ustalić kiedy dokonać określonej transakcji.

Minusem z kolei może być fakt, że jeżeli wielu inwestorów wpłynie na podaż i popyt za pomocą podobnych strategii wówczas ruch cen może pójść w kierunku przez nich przewidzianym. Analiza techniczna jest jednym z lepszych narzędzi dzięki którym możemy badać i analizować zmiany zachodzące na rynku, dzięki czemu coraz większa grupa inwestorów chętnie z niej korzysta. Jednak najlepsze rezultaty daje w duecie z analizą fundamentalnym, ponieważ dzięki takiemu połączeniu mamy zdecydowanie lepszy ogląd na zachowania na rynku.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

Zostaw komentarz