53

Czym się kierować wybierając doradcę finansowego?

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług doradcy finansowego musimy się najpierw upewnić czy faktycznie mamy do czynienia ze specjalista w tej dziedzinie, czy też ze zwykłym naciągaczem. Firm tego typu jest naprawdę wiele i niestety nie ma żadnego rejestru, w którym każdą z nich moglibyśmy sprawdzić.

Na początek warto się zastanowić, czy taki doradca jest nam rzeczywiście potrzebny. Jeżeli sami potrafimy przeanalizować interesujące nas oferty, znamy swoją sytuację materialną i jesteśmy już poniekąd zdecydowani na konkretny produkt, to nie warto tracić czasu.

Jeśli jednak chcemy skorzystać z tego typu usługi to sprawdźmy kto nas polecił i zapytajmy ta osobę o spotkanie z tym konkretnym doradcą, jak ono wyglądało, co polecał. Taki krótki wywiad środowiskowy pozwoli nam wyrobić sobie choć trochę opinię na jego temat.

Pamiętajmy też, że nikt nie robi niczego za darmo. Wypytajmy więc dokładnie z jakimi kosztami jest związana pomoc doradcy. Jeżeli proponuje on nam konkretny produkt określonej firmy możemy zapytać wprost dlaczego akurat ten i w jaki sposób ta osoba na tym skorzysta. Poza tym jeśli oferowanego przez niego produkty należą do konkretnej instytucji, to możemy się spodziewać, że nie jest on niezależny, a więc i przekrój proponowanych przez niego ofert jest raczej dość mały. Dobrze jest poszukać właśnie niezależnych firm doradczych, ponieważ będą oni wybierali dla nas konkretny produkt spośród szerokiej gamy ofertowej, więc możemy mieć też większą pewność, że przyniesie nam to korzyści.

Ponadto bardzo dobrze jest kiedy doradca dokonując analizy naszych finansów pyta o każdy szczegół z tym związany i jednocześnie kiedy odpowiada na wszelkie nasze pytania dotyczące nie tylko ofert, ale też i jego samego, a więc wykształcenia czy kwalifikacji. Powinniśmy być w tej sytuacji bardzo dociekliwi. Istotne jest to, ze jeżeli czujemy presję ze strony doradcy i nie do końca jesteśmy przekonani czy chcemy takiej współpracy lepiej jest nie podpisywać wcale umowy.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

    Zostaw komentarz