55

Co to jest sesja giełdowa?

Jeśli myślimy o giełdzie, musimy wziąć pod uwagę, że wiąże się z nią naprawdę wiele zagadnień i terminów. Niektóre z nich są bardzo skomplikowane i zazwyczaj do ich zrozumienia potrzeba pomocy doświadczonego fachowca, na przykład maklera.

Na szczęście z giełdą związane są też kwestie, które możemy opanować samodzielnie. A jest to bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy stać się aktywnymi uczestnikami giełdy. Zastanówmy się zatem, czym tak naprawdę jest sesja giełdowa. Otóż, sesja giełdowa jest po prostu czasem, jaki został przewidziany na dokonywanie rozmaitych transakcji finansowych. Możemy sobie wyobrazić, że to okres, w którym spotykają się wszyscy maklerzy i inwestorzy po to, aby sprzedawać lub kupować rozmaite papiery wartościowe. Warto zaznaczyć, że sesja giełdowa jest ściśle określona, co oznacza na przykład, że jej godziny nie ulegają zmianie i zawsze odbywa się w tym samym czasie. Służy to przede wszystkim utrzymaniu dyscypliny i należytego porządku.

Harmonogram każdej sesji giełdowej jest ustalany odgórnie i zawsze trzeba się do niego stosować. W tradycyjnym spotkaniu rozróżnia się tak zwane trzy fazy. Pierwsza z nich, przed otwarciem rozpoczyna się wtedy, kiedy dosłownie rozumiana giełda jeszcze nie miała oficjalnego początku, ale można już składać zaplanowane zlecenia. Faza druga, zwana fixing jest już nieco bardziej rozbudowana i skomplikowana. W tym momencie następuje bowiem ustalenie kursu i wartości danego papieru wartościowego, przez porównanie innych ofert kupna oraz sprzedaży. Właśnie taka obserwacja sytuacji giełdowej pozwala na podjęcie ostatecznych decyzji dotyczących wartości. Natomiast ostatnia faza to dogrywka. Wtedy realizuje się zlecenia, które zostały złożone wcześniej, podczas trwającej giełdy. Sesje giełdowe są chyba najważniejszymi spotkaniami dla wszystkich inwestorów. To właśnie podczas nich zostają podjęte bardzo istotne decyzje, które wcześniej były jedynie planowane. Zazwyczaj wraz z inwestorem na giełdzie działa doświadczony makler, którego podstawowym zadaniem jest reprezentowanie interesów finansowych klienta i działanie w jego imieniu. Makler jest właściwie niezbędny, ponieważ posiada on tak zwaną licencję, która pozwala mu na dowolny wstęp i zdobywanie wszystkich niezbędnych informacji.

Pokaż Komentarze

Brak odpowiedzi

Zostaw komentarz